Esinejad ja ettekanded

Esinejad ja ettekanded

PÄEVAJUHID

Tauri Tallermaa

Tauri on Nõukogude ajal üles kasvanud, taasiseseisvumise ajal iseseisvunud ning viimased 17 aastat tegelenud aktiivselt koolitaja ja mälutreenerina. Hariduselt on Tauri aga hoopis raamatupidaja. Töökogemusi on tal alates erialasest tööst kuni panganduse, turunduse ja tootmiseni välja. Tauri üks põhimõtteid elus on olnud igast võimalusest kinni haarata, mistõttu on nii hariduskäik, tööpagas kui pereelu kirevad. Suurimateks saavutusteks peab Tauri kolme võrratut last ja armastatud abikaasat. Vabal ajal mängib ta pilli, laulab ja teeb sporti. 2010. aastal osales Tauri koos Merlyn Uuskülaga edukalt „Laulud tähtedega“ saates.

Karel Tallermaa

Oma esimese veerandsaja aasta jooksul on Karelil olnud juba üsna palju põnevaid võimalusi, millest suurema osa on ta ka ära kasutanud. Ta on jõudnud lavalaudadele tänu oma heale lauluhäälele nii poistekooriga kui solistina. On õppinud valitsema kitarri nii, et enamikel vajub suu lahti. Televiisorisse on ta pugenud nii Soome lastefilmitegijate kui ka Eesti teleseriaalide tootjate abiga. Ikka endiselt piilub Karel ka kõrgkooli poole, senikaua teenib ta aga igapäevast leiba teenindusvaldkonnas.

TÄISTABAMUS HARIDUSVALIKUTEGA

Ott Pärna

„Kaasaegne inimene, haridus ja töökoht“
Sisupunktid:

 • John Bird: „Inimene ilma oma teekonnata on pool inimest“
 • Kaasaegne töö ja töökoht – mis need on?
 • Millised on ägedad koolid ja miks nad noori meelitavad?
 • Millistest inimestest ühiskond puudust tunneb?

Ott Pärna on ettevõtja, riskikapitalist, Eesti riigi fänn ja spordiaktivist. Ta on käima lükanud Eesti Arengufondi, olles selle esimene juhatuse esimees. Lisaks on Ott osalenud riskikapitalifirma SmartCap AS, Tallinna Tehnopoli, MTÜ FinanceEstonia ning Eesti Era- ja Riskikapitali Assotsiatsiooni EstVCA ellukutsumisel.
Ott on elanud ja õppinud Taanis, Soomes, Inglismaal ja Singapuris. Ta on töötanud infotehnoloogia, sisearhitektuuri ja autonduse vallas ning olnud Ettevõtlike Noorte Koja JCI Tallinn president. Hobi korras veab Ott hetkel sotsiaalset ettevõtet MTÜ Spordiaasta, mis on hüppelauaks mõjusatele spordiettevõtmistele, nagu Eesti Liikuv Spordipealinn ning Eesti Talvekeskused. Viimase eesmärgiks on taastada ja arendada Eesti talispordikeskusi.

               Mats Meimer

                   „Kool on peagi läbi – kuidas ja kuhu edasi?“
                       Sisupunktid:

 • Erinevad valikuvõimalused gümnaasiumi lõpus?
 • Kandideerimine ja närvipinge
 • Mida teha, et rikkaks saada?

Mats Meimer on 19-aastane elujõudu täis noormees, kes ei löö risti ette ühegi väljakutse ees. Ta on värkselt lõpetanud Rocca al Mare Kooli ja preagu käib ta Tartu Ülikoolis, kus õpib majandusteadust. Matsile meeldib laulda ja tegeleda aktiivselt spordiga.
Olles äsja teinud oma senise elu olulisemad haridusvalikud, mõtiskleb Mats konverentsipäeval võimaluste ja valikute üle, mis noortel gümnaasiumi lõpus on.

Vallo Kirs

„Kui ma peaksin valiku uuesti tegema, siis…“
Sisupunktid:

 • „Kolme tee loogika“
 • Mida teha, kui valik ei lähe täppi?
 • Mutter, polt ja seib ehk kas inimene võib olla hea ka mitmes asjas?

Vallo Kirs on Rakveres sündinud 25-aastane näitleja. Keskkoolis käis Vallo Rakvere Gümnaasiumis ja 2007. aastal alustas Tartu Ülikoolis ajalooõpinguid, mis jäid paraku pooleli. Peamine põhjus selleks oli otsus asuda omandama lavastaja/näitleja eriala Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias.
2007. aastal tegi Vallo kooliteatri kooseisus oma lavastajadebüüdi, lavastades Rakvere Gümnaasiumi Teatriansambliga tüki „Sacco ja Vanzetti“, mis pärjati Saaremaa Miniteatri päevadel Grand Prix vääriliseks.
Näitlejana on Vallo laiemale publikule tuntud filmist „Klass“, kus ta mängis peaosalist Kasparit. Samuti kehastas ta sama tegelaskuju 2010. aastal valminud seriaalis “Klass: elu pärast”. Lisaks on Vallo löönud kaasa Rakvere Teatri lavastuses „Nullpunkt“.

Andres Arrak

„Kes on süüdi, kui ma hakkan vähe teenima?“
Sisupunktid:

 • Mille eest tööturul makstakse?
 • Elu ülikoolis – müüdid ja tegelikkus
 • Mida teha, et rikkaks saada?
 • Noorte haridusvalikud ja tööturu nõudmised

Juristiharidusega Andres Arrak on enda sõnul füüsiliselt linna- aga vaimselt maainimene. Elatist teenib ta majandusteadlasena ning on väidetavalt vihatuim majandusteadlane Eestis.
Arrak on seitsme majandusalase õpiku autor ja toimetaja ning peab oma elumissiooniks panna inimesi majanduslikult mõtlema. Tema hinnangul on majanduskriis hea, kuna purustab mõneks ajaks valed majanduslikud otsused. Arrak usub, et sotsiaalne ja majanduslik mudel, mis põhineb lasteta linnainimestel, kes lähevad vara pensionile, ostavad toitu poest ja elavad laenatud rahast, ei vii kuhugi.

„CONGRATULATIONS! I’M SORRY.“

Dr. Robert J. Pefferly Jr.

„Congratulations! I’m sorry.“
Sisupunktid:

 • To paraphrase Groucho Marx: “Life is the art of looking for trouble, finding it everywhere, diagnosing it incorrectly and applying the wrong remedies.”
 • Choose wisely and invest in yourself
 • History? It is different this time!
 • Education is more than a book
 • Luck is for fools and horses. How fast can you run?
 • Education is more than a book
 • Have passion, integrity, and a sense of humor
Robert on matemaatik, IT spetsialist ning ettevõtja. Ta on üle kahe aastakümne tegelenud matemaatiliste uuringute, majandusanalüüsi ja tarkvarasüsteemide loomisega erinevatele organisatsioonidele nii USA-s kui ka Euroopas.
Oma kõrgkooliõpinguid alustas Robert U.S. Army Coast Guard Academy’s, suundudes edasi Calforniasse ning omandades doktorikraadi Suurbritannias Edinburghis. Ta on olnud seotud paljude suurte rahvusvaheliste projektidega erinevates riikides. Hetkel leiab Roberti aga tudengitele majandusteadust õpetamas, juhul kui ta ei ole parajasti liimitud arvutiekraani ette, et mõne matemaatilise mudeli loomisega tegeleda.

VÄLISKOGEMUSE ERINEVAD TAHUD

Katrin Vares

„Minu lugu: Challenge accepted!“
Sisupunktid:

 • Minu lugu: välisülikooli otse koolipingist
 • Erinevad ülikoolid, erinevad haridussüsteemid
 • Nippe, kuidas välisülikoolis edukalt hakkama saada

Katrin usub, et süda on rahul siis, kui ebatraditsioonilised ideed tegelikkuseks saavad, kui selle asemel, et minna otse, saab ringiga ning alati ei pea ka teadma, kuhu täpsemalt teel ollakse.
Oma ülikooliõpinguid alustas Katrin 2006. aastal Inglismaal University of Bedforshire’is majanduse ja turunduse erialal. Püsimatus ja uudishimu viisid ta vahetusüliõpilaseks Amsterdami HvA Applied Science ülikooli. Sellega teekond välisülikoolides aga ei lõppenud – magistriõpingute ajal Eestis käis ta teadmisi omandamas Hispaanias ESIC Madridis.
Lisaks erinevatele tudengitöökohtadele on Katrin töötanud DHLis, müügikonsultandina turimisettevõttes ja hetkel rakendab oma teadmisi rahvusvahelises kõrgharidusvaldkonnas, mida peab oma kireks.

Ülane Vilumets

„Suvetöö kaudu ettevõtjaks“
Sisupunktid:

 • Mida teha, kui Sa pole oma tulevikuplaanides kindel?
 • Kuidas arendada endas universaalseid võimeid ja omadusi?
 • Miks on oluline ennast hästi tunda?
 • Kuidas noorena saadud ettevõtluskogemus muudab Sinu ellusuhtumist?

Ülane jättis turvalise palgatöötaja elu 2010. aasta lõpus, kui lah- kus Eesti suurima kinnisvarabüroo personalijuhi kohalt. Kinnis- varabüroos Uus Maa omandatud kogemused ja USAs raamatu- müügist saadud sitkuse rakendas ta oma ettevõtete loomise vankri ette ning ei ole oma valikut kahtsenud.
Täna omab ta Eesti ühte alternatiivsemat ekskursioonifirmat, mis toob aastas Eestit avastama tuhandeid turiste ja annab tööd paljudele noortele. Samuti on Ülane edukalt laiendanud omaloodud reisijuhtide brändi Like A Local üle Baltikumi ja Skandinaavia.

Liis Kängsepp

„Hüppasin ellu tundmatus kohas“
Sisupunktid:

 • Vabatahtlik töö võib muuta Sinu elu moel, millest Sa ei oska isegi unistada
 • Välismaal elamine avardab silmaringi ja paneb nägema uusi võimalusi
 • See annab eelise tööturul, sest Sul on oskusi ja kogemusi, mida paljudel teistel ei pruugi olla
 • Selle kõige tulemusena võid leida endas julgust teha veelgi hullumeelsemaid otsuseid ja valikuid
 • Aga seda kõike ainult juhul, kui võtad julguse kokku ja ei karda irduda igapäevareaalsusest!

2007. aastal otsustas majandusajakirjanik Liis Kängsepp hüpata ellu tundmatus kohas – ta sõitis programmi Euroopa Noored toel ihuüksinda aastaks Argentinasse tegema Euroopa vabatahtlikku teenistust. See aasta muutis tema elu põhjalikult.
Kuigi Liis oli vabatahtlikku tööd teinud juba varem (1999. aastal lõi koos sõpradega MTÜ Noorte Meediaklubi, alates 2003. aastast kuulub Jazzkaare vabatahtlike ridadesse), muutis aasta Argentiinas ta tõeliseks vabatahtliku töö fänniks.
Liisi kogemusest Argentinas võib lugeda raamatust „Minu Argentina“. Teiste vabatahtlike kogemusi on ta vahendanud raamatutes „Hüppasin ellu tundmatus kohas. Kümme lugu Euroopa vabatahtlikust teenistusest“ ja „Olen vabatahtlik, muudan maailma!“.

Art Lukas

„Mis on vahet Eesti ülikoolil ja maailma tippülikoolil tudengi silmade läbi?“
Art Lukas on läbinud ärikorralduse bakalaureuseõpingud TTÜ-s, töötanud aastaid Swedbankis erinevatel positsioonidel olnud ka ettevõtja ja konsultant. 2009-2010 omandas Art magistrikraadi INSEADi ärikoolis, mis tegutseb Prantsusmaal ja Singapuris. Täna on ta Pärnu Konverentside tegevjuht. Konverentsil jagab Art oma välismaal õppimise kogemust ning võrdleb seda Eesti ülikoolidega.
* Luukas Ilvese asemel

KARJÄÄR JA ENDA KOHA LEIDMINE

Riina Varts

„Minu unistuste elu“
Sisupunktid:

 • Kes ma olen ja kelleks saan?
 • Kus on minu koht päikese all?
 • Minu unistuste karjäär… kuidas selleni jõuda?

Riina Varts on inimeste juhtimise valdkonnaga tegelenud ja juhte sel alal toetanud juba pea kaks aastakümmet. Ta on töötanud Eesti Vabariigi Välisministeeriumis ministri abina, Mart Laari valitsuse tagatoas peaministri abi-sekretariaadi juhatajana ja konsultatsioonifirmas Fontes personaliotsingu valdkonna projektijuhina.
Kaheksa aastat töötas Riina Hansapangas, kus alustas spetsialistina personaliarenduses, viimased neli aastat oli aga personalidirektor. Riina osales Hansapanga-Hoiupanga ühinemisprotsessis ja Leedu Hoiupanga integratsiooniprotsessis. Aastatel 2006-2012 töötas ta Eesti Energia personalidirektorina.
Lisaks palgatööle on ta olnud 6 aastat Eesti Personalitöö Arendamise Ühingu PARE juhatuses, millest 3 aastat vastutanud ka selle juhtimise eest. Riina on aasta vabatahtlik 2010.
Riinal on suhtlemistreeneri kutse ja personalijuhtimise kõrgeima taseme kutse, ta on läbi viinud erinevaid koolitusi ja suhtlemistreeninguid nii kodu- kui välismaal.
2005. aastast on Riinal ka oma äri. Hetkel on ta iseendale tööandjaks ning tegutseb konsultandi-coach’ina. Tema hobiks on spordi, muusika ja kirjutamise kõrval tema töö, mida ta ennast õigustavalt oma elamise viisiks nimetab.

Valdur Laid

„(Välis)kogemustest eri vaatevinklitest“
Sisupunktid:

 • Minu väliskogemused
 • Väliskogemuse eelised läbi juhi silmade
 • Elamine, töötamine ja juhtimine uues ning teistsuguses keskkonnas

Valdur Laid lõpetas 1993. aastal cum laude Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonna ja sai 2001. aastal ärijuhtimise magistrikraadi (MBA) Šveitsis Lausanne ́is asuvas Euroopa juhtivas ärikoolis IMD.
2012. aasta algusest juhib Valdur TeliaSonera Soome äriüksust. Eelnevalt töötas ta 10 aastat Elionis, aastatel 2002-2004 finantsdirektorina ning alates 2004. aastast ettevõtte juhina. Enne Elioni töötas Valdur 8 aastat erinevatel positsioonidel Eesti Pangas.

Margus Uudam

„Parimad eesmärgid on need, mida on “võimatu” saavutada“
Sisupunktid:

 • Võimatute eesmärkide saavutamine
 • Liikumapanev jõud on “positiivses rahulolematuses”
 • Kompromissid iseendaga on kompromissid tulemustega

Margus Uudam tegeleb riskikapitali investeeringutega, otsides innovaatilisi ideid üle kogu maailma. Ta töötab ettevõttes nimega Ambient Sound Investments, mis on Skype’i eestlastest kaasasutajate investeerimisüksus. Tänaseks haldab Margus koos oma meeskonnaga ligi 20 start-up’i, mis paiknevad nii Euroopas, Ameerikas kui Aasias.
Varasemalt on Margus kogemusi omandanud tippjuhina nii Eesti Energias ja kui ka Fonteses ning asekantslerina Rahandusministeeriumis, vastutades riigieelarve kokkupaneku eest.

Peeter Koppel

„…mis oleks parem pind meie tulevaseks kasvuks?!“
Sisupunktid:

 • Heaoluühiskond on surnud. “Hea elu” tähendab lähemas tulevikus midagi muud kui täna.
 • Rikkus uuenenud maailmas. Aga kui rikkaks ei lubata enam saada?
 • Ettevalmistused teistsuguseks eluks. Haridus, töö ja ellusuhtumine.
 • Kapital. Sotsiaalne, reaalne, ja virtuaalne.

Peeter Koppel on finantsturgude ja globaalsete majandustrendide arvamusliider. Oma igapäevases töös vastutab ta SEB privaatpanganduse varade (pool miljardit eurot) valitsemise ning sellega seotud kommunikatsiooni eest. Alates 1998. aastast on ta töötanud erinevatel finantsturgude ja varahaldusega seotud ametikohtadel Sampos, SEB Eesti Ühispangas, Supremas ja SEB-s.
Lisaks kohalikele majandus- ja ärieliidi üritustele on Peetrit sageli kutsutud ka Riigikogu Euroopa Liidu Asjade Komisjoni, Riigikogu väliskomisjoni ning NATO parlamentaarsesse assambleesse selgitamaks võimalikke arenguid ning nende tagajärgi globaalses majanduses.